Competitions

For photographs, click the camera icon >

Season 2020-21


Due to the corona virus all games were cancelled.

Season 2019-20


Representative Matches

Kinross Over 50s (Home) - Won by Kinross (2 wins and 1 loss)

Team A - Grant McKenzie, Douglas Sands, Ted Dzierzek & David Bateman (LOST 7-17)

Team B - Calder Benzies, Alistair Beattie, Norman Davidson & Dave Wightman (LOST 6-10)

Team C - Duncan Cursiter, Peter Occleston, Ian Seath & Douglas Goddard (WON 5-4) 


Stirling Old Fellows (Away) - Won by Vets (2 wins and 1 loss)

Team A - Ken Watson, Arnie Yule, Grant McKenzie & Stan Howard (WON 6-5)

Team B - Douglas Sands, Ian Seath, Ted Dzierzek & Gordon Porteous (LOST 3-5)

Team C - John Hammond, Calder Benzies, Peter Occleston & Bill Ure (WON 9-6) 


British Heart Foundation Bonspiel - Won by Vets

Team A - Douglas Sands, Alistair Beattie, Ken Miller & Ken Herd (WON 16-2 against Pentland Ladies CC)

Team B - John Hammond, Calder Benzies, Peter Occleston & Keith Walker (WON 10-5 against Edinburgh Ladies CC)


Edinburgh High Constables - Won by High Constables (1 win & 1 peel)

Team DF - David Fell, Allan Watson, Gordon Wood & Jim Logan (PEELED 6-6)

Team JG - John Good, Douglas Sands, Keith Walker & Sandy Ross (LOST 6-7) 


Christmas Bonspiels

Thursday League Winner - Ken Watson team (+6)

Tuesday League Winner   - Ron Nicol team (+5)


Monday League

Winner - Douglas Sands, Drew Lamont, John Waterlow & Ian Thompson

Second - Alistair Beattie, Jim McHale, David McKay & Jimmy Gibson

Third - Alex Dick, Jim Strang, Jim Bryce & Jim Pepper

Fourth - George Edington, Norman Davidson, Bill Ure & Colin Appleby


Tuesday League

Winner - Malcolm Patrick, Ken Miller, Mike Royden & Phil Wheeler 

Second - Peter Occleston, Neil McKerrow, Jim Preacher & David Russell

Third - John Hammond, David Carr, Ian Wittet & Brian Smellie


Thursday League

Winner - Duncan Cursiter, Douglas Sands, John Waterlow & Sandy Aitken

Second - Ken Watson, James Glass, Alex Hill & Arthur Allison

Third - Norman Davidson, John Niven, Bill Brodie & Bob Cameron


Friday League

Winner - Jim Preacher, Douglas Sands, Denis Howell & Jim Webber

Second - Arnie Yule, Mike Spooner, Steve Laurie & Leslie Hannaford

Third - John Lang, Bill Ford, Robin Reid & Nigel Malcolm-Smith


Club Championship

Not Played



Season 2018-19


Monday League

Winner - John Ross, Ross Storrier, Peter Martin & Jim Pepper

Second - Douglas Sands, Jim McHale, Robin Reid & Jamieson Walker

Third - Calder Benzies, Duncan Cursiter, Ian Brockie & Dermot Dick

Fourth - Alex Dick, Hugh Lees, Bill Ure & George Bruce


Tuesday League

Winner - Malcolm Patrick, David Carr, David Russell & Gus Ferguson

Second - John Hammond, Gordon Wood, Allister Knott & Grant McKenzie

Third - Ian Corbett, Jim Preacher, Alisdair Dawson & Robin Winney

Christmas Bonspiel - James Glass, Nigel Fairhead, Phil Wheeler & Hugh Hunter-Gordon (+14)

Closing Bonspiel - Bruce Todd, Gordon Bellingham, Gordon Henderson & Forbes Ridland (+8)  


Thursday League

Winner - Norman Davidson, Harry Macpherson, Tony Nixon & Colin Forsyth

Second - Andrew Hepburn, Douglas Sands & Archie Hunter

Third - John MacLennan, Ian Thompson, Derek MacGillivray & Stan Howard

Christmas Bonspiel - Ken Watson, James Adens, Cron Mackay & John Niven (+18)

Closing Bonspiel - Ian Brockie, Jim McHale, Sandy Ross & Alastair Nimmo (+9)


Friday League

Winner - Gordon Moodie, Douglas Sands, Ken Herd & Robert Philp

Second - Jim Preacher, Allan Watson, Ian Seath & James Crerar

Third - John McKenzie, Ian Corbett & Malcolm Wylie

Closing Bonspiel - Ian Starkey, Bill Ford, Fergus Gillies & Martin McMenigall (+6)


Club Championship

Winner - Thursday League Winner

Runner-up - Friday League Winner


Representative Matches

Stirling Old Fellows (Home) - Won by Stirling (2 wins and 1 loss)

Team A - Calder Benzies, Arthur Barlow, Allan Watson & Dave Wightman (LOST 5-7)

Team B - Duncan Cursiter, Douglas Sands, Ian Seath & Grant McKenzie (WON 14-2)

Team C - David Blackstock , Ken Watson, Peter Occleston & Gordon Porteous (LOST 6-12)

 

Kinross Over 50s (Away) - Won by Vets (3 wins) 

Team A - David Edwards, David Blackstock, Arthur Barlow & Dave Wightman (WON 9-5)

Team B - Douglas Sands, Duncan Cursiter, David Bateman & Gordon Porteous (WON 6-3)

Team C - Ian Seath, David Fell, Calder Benzies & Allan Smith (WON 10-4)

 

British Heart Foundation Bonspiel - Won by Edinburgh Ladies CC

Team A - Douglas Sands, Alistair Beattie, Sandy Ross & Dave Wightman (Lost 5-10 to Penicuik CC)

Team B - David Fell, Alan Watson, Graeme Forbes & Norman Davidson (Lost 5-8 to Corriefisters CC)