Competitions

Veterans Curling Club

For photographs, click the camera icon >

Season 2019-20


Representative Matches

Kinross Over 50s (Home) - Won by Kinross (2 wins and 1 loss)

Team A - Grant McKenzie, Douglas Sands, Ted Dzierzek & David Bateman (LOST 7-17)

Team B - Calder Benzies, Alistair Beattie, Norman Davidson & Dave Wightman (LOST 6-10)

Team C - Duncan Cursiter, Peter Occleston, Ian Seath & Douglas Goddard (WON 5-4) 


Season 2018-19


Monday League

Winner - John Ross, Ross Storrier, Peter Martin & Jim Pepper

Second - Douglas Sands, Jim McHale, Robin Reid & Jamieson Walker

Third - Calder Benzies, Duncan Cursiter, Ian Brockie & Dermot Dick

Fourth - Alex Dick, Hugh Lees, Bill Ure & George Bruce


Tuesday League

Winner - Malcolm Patrick, David Carr, David Russell & Gus Ferguson

Second - John Hammond, Gordon Wood, Allister Knott & Grant McKenzie

Third - Ian Corbett, Jim Preacher, Alisdair Dawson & Robin Winney

Christmas Bonspiel - James Glass, Nigel Fairhead, Phil Wheeler & Hugh Hunter-Gordon (+14)

Closing Bonspiel - Bruce Todd, Gordon Bellingham, Gordon Henderson & Forbes Ridland (+8)  


Thursday League

Winner - Norman Davidson, Harry Macpherson, Tony Nixon & Colin Forsyth

Second - Andrew Hepburn, Douglas Sands & Archie Hunter

Third - John MacLennan, Ian Thompson, Derek MacGillivray & Stan Howard

Christmas Bonspiel - Ken Watson, James Adens, Cron Mackay & John Niven (+18)

Closing Bonspiel - Ian Brockie, Jim McHale, Sandy Ross & Alastair Nimmo (+9)


Friday League

Winner - Gordon Moodie, Douglas Sands, Ken Herd & Robert Philp

Second - Jim Preacher, Allan Watson, Ian Seath & James Crerar

Third - John McKenzie, Ian Corbett & Malcolm Wylie

Closing Bonspiel - Ian Starkey, Bill Ford, Fergus Gillies & Martin McMenigall (+6)


Club Championship

Winner - Thursday League Winner

Runner-up - Friday League Winner


Representative Matches

Stirling Old Fellows (Home) - Won by Stirling (2 wins and 1 loss)

Team A - Calder Benzies, Arthur Barlow, Allan Watson & Dave Wightman (LOST 5-7)

Team B - Duncan Cursiter, Douglas Sands, Ian Seath & Grant McKenzie (WON 14-2)

Team C - David Blackstock , Ken Watson, Peter Occleston & Gordon Porteous (LOST 6-12)

 

Kinross Over 50s (Away) - Won by Vets (3 wins) 

Team A - David Edwards, David Blackstock, Arthur Barlow & Dave Wightman (WON 9-5)

Team B - Douglas Sands, Duncan Cursiter, David Bateman & Gordon Porteous (WON 6-3)

Team C - Ian Seath, David Fell, Calder Benzies & Allan Smith (WON 10-4)

 

British Heart Foundation Bonspiel - Won by Edinburgh Ladies CC

Team A - Douglas Sands, Alistair Beattie, Sandy Ross & Dave Wightman (Lost 5-10 to Penicuik)

Team B - David Fell, Alan Watson, Graeme Forbes & Norman Davidson (Lost 5-8 to Corriefisters)



 

Season 2017-18

 

Monday League

Winner – David Fell, Alex Badenoch, Ted Dzierzek & Alex Wilkie

Second – George Edington, David Blackstock, Dermot Dick & Ross Storier

Third – Bob Thomson, Cron Mackay, Ian Smith & Jim Strang

Fourth – Douglas Sands, Gavin Hepburn, Duncan Cursiter & Gordon Porteous

 

Tuesday League

Winner – Malcolm Patrick, Nigel Fairhead, Forbes Ridland & Ian Wittet

Second – Cron Mackay, Jim McLennan, Phil Wheeler & Alisdair Dawson

Third – Ian Corbett, Gordon Bellingham, Graham Boyne & Alistair Macrae

Christmas Bonspiel – Peter Occleston, Gordon Wood, Ted Dzierzek & Douglas Goddard (+9) 

Closing Bonspiel – Cron Mackay, Jim McLennan, Alisdair Dawson & Jim Strang (+11)

 

Thursday League

Winner – Ian Brockie, Sandy Aitken, Archie Hunter & Harry Macpherson

Second – Ken Watson, Alan Catto, Ian Knox & Jamieson Walker

Third – Andrew Hepburn, Jim Diack, Peter Martin & John Niven

Christmas Bonspiel – Andrew Hepburn, John Niven, Peter Martin, Jim Diack (+4)

Closing Bonspiel – Ken Watson, Ian Knox, Alan Catto & Jamieson Walker (+8)

 

Friday League

Winner – Jim Preacher, Ken Herd, Sandy Ross & Allan Smith

Second – Grant McKenzie, Denis Howell, John McKenzie & Dave Wightman

Third – Ian Miller, Bill Brown, Ian Corbett & James Crerar

Closing Bonspiel – Brian Short, David Edwards, Alan Catto & Peter Lothian (+11)


 Club Championship

Winner – Monday League Winner

Runner-up - Friday League Winner 

 

Eight-Ender

In January, Mike Spooner’s rink, (Mike Spooner, Bill Ford, Malcolm Wylie & Alasdair Carmichael), scored an 8 in the 7th end of their Friday league game against Ian Starkey’s rink

 

Representative Matches

Stirling Old Fellows (Away) – Won by the Vets (2 wins and 1 loss)

Team A - Ken Watson, Allan Watson, John Good & Gordon Porteous (LOST 5-6)

Team B - David Fell, Peter Occleston, Ian Seath & Keith Walker (WON 10-4)

Team C - Douglas Sands, Grant McKenzie, David Blackstock & Duncan Cursiter (WON 8-7)

 

Kinross Over 50s (Home) – Won by Kinross (2 wins and 1 loss)

Team A - John Good, Ken Watson, Peter Occleston & Ian Seath (LOST 2-15)

Team B - Calder Benzies, Duncan Cursiter, Douglas Sands & Alistair MacRae (WON 17-3)

Team C - Arnie Yule, Allan Watson, Keith Walker & Bill Ure (LOST 5-6)

 

British Heart Foundation Bonspiel – Won by Penicuik

Team A - Arthur Barlow, Ted Dzierzek, Jim Logan & Gordon Porteous (WON 8-5 against The Corriefisters)

Team B - David Fell, Jim McHale, Mike Royden & Dave Wightman (LOST 4-10 to Edinburgh Curling Club)

 

 

Copyright © All Rights Reserved


This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.

Accept